DKÇ ve KAS İSKELET SİSTEMİNDE ULTRASONOGRAFİ

Ultrasonografi


USG Nedir?
Ultrasonografi ile görüntüleme ses dalgalarından yararlanarak yapılır. İnsan kulağının duyamayacağı frekanstaki ses dalgaları problar aracılığıyla vücuda gönderilir ve ilgili organlardan yansıyan ses dalgaları ekranda görüntü oluşturur.
Tıbbın birçok alanında kullanılan USG, son yıllarda kas iskelet sistemini görüntülemek için de kullanılmaya başlanmıştır. Teknolojideki ilerlemeyle yumuşak doku patolojilerini görüntüleme konusunda uygun bir cihaz haline gelmiştir. Eklem, kas, tendon, bağ, kan damarı ve bunları çevreleyen yumuşak doku kolaylıkla incelenebilir.
Hastanın şikâyetleri dinlenip, muayenesi yapıldıktan hemen sonra incelenen bölgenin görüntülenmesi hatta tedavinin USG eşliğinde verilmesi, bu cihazı kas iskelet sisteminin fizik muayenesinde çok değerli kılmaktadır.
Yakın gelecekte kas iskelet sistemi ultrasonografisi, bu alanda çalışan tüm klinisyenler için mutlak bir gereksinim ve kolaylık olacaktır. Ultarasonografi cihazı, klinisyenin stetoskopu olacaktır.

USG Avantajları Nedir?
USG, kolay ve hızlı uygulanabilir olması, radyasyon içermemesi ve ucuz maliyeti nedeniyle kas iskelet lezyonlarında tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir.

Kas İskelet Sisteminde USG’nin Kullanım Alanları
- Tendon hastalıkları ve tendon kopması,
- Kas yırtıkları,
- Bağların burkulması ve kopması,
- Eklem ve bursada sıvı birikimi ve enflamasyonları,
- Yeni doğanda kalça çıkığı,
- Omuz tendon problemleri,
- Tenisçi dirseği,
- Topuk dikeni,
- Aşil tendon hastalıkları.

Ultrasonografi Eşliğinde Uygulanan Enjeksiyon Tedavileri
- Omuz tendon hastalıkları,
- Tenisçi dirseği,
- Topuk dikeni,
- Aşil tendon hastalıkları,
- Eklem içi enjeksiyonlar.