AYAK VE AYAK BİLEĞİ HASTALIKLARI

Topuk Ağrısı 
Topuk ağrısı, ayak-ayak bileği sorunuyla ortopedi polikliniklerine başvuran hastaların dillendirdiği en sık şikâyettir. Sadece 1-2 saat yürümeyle bile her iki ayak tonlarca kilonun ve stresin altında kalır.
Yürüme sırasında, tek tarafta bir topuk vücut ağırlığının %110’ una maruz kalır. Koşma sırasında ise bu yük, tek topuk üzerinde vücut ağırlığının iki katına çıkar. Yani topuk, hareket anında meydana gelen yükü sırtlayarak anatomik yapıların zarar görmesine engel olur.
Ayaklar, bu yüklerin altından kalkabilir ama taşıyabilecekleri sınırı aşmak ciddi şikâyetlere neden olur. Ayakları aşırı yüke maruz bırakmakla (spor, uygun olmayan ayakkabı vb.) topuk ağrısı gelişebilir.
 
Topuk ağrısı dinlendirme ve destekleyici tedaviyle zaman içinde iyileşebilir. Fakat hastalar, çoğunlukla hafif olan başlangıç şikâyetlerini önemsemeyip gerekli önlemi almadıklarından şikâyet daha kötüleşerek uzar, hastanın günlük hayatını ciddi şekilde olumsuz etkiler.
Topuk ağrısının pek çok sebebi olabilir. Ayağa fazla yüklenme gibi basit bir yorgunluktan, topuk dikeni, kireçlenme, romatizma, aşil tendon kopmasına kadar pek çok hastalık topuk ağrısı şikâyeti meydana getirir.
 Topuk ağrısına neden olan rahatsızlıklar, ağrının yerine göre iki ana gruba ayrılır; topuğun altındaki ağrı ve topuğun arkasındaki ağrı.
Topuğun altındaki ağrı
  • Travma; taş gibi sert bir cisme vurma, çarpma sonrası topuk altındaki kemiği örten yağ dokusu ezilir. Renk değişikliği gözlenmez. İstirahat etme ile ağrı zaman içinde azalarak geçer.
  • Topuk dikeni (plantar fasiit)
Topuğun arkasındaki ağrı
  • Aşil tendon inflamasyonu
  • Retrokalkeneal bursit; Aşil tendonunun önündeki bursanın, kistik yapının inflamasyonudur.